• O innowacji

• Głównym celem innowacji: „Szkoła bez barier” jest podejmowanie działań promujących integrację uczniów z osobami przewlekle chorymi oraz z niepełnosprawnościami, okazywanie zrozumienia, szacunku i tolerancji dla inności wynikającej z różnych rodzajów niepełnosprawności człowieka.

Działania z zakresu innowacji będą miały na celu wyposażenie uczniów naszej szkoły w podstawową wiedzę dotyczącą tematyki niepełnosprawności, zapobieganie przejawom agresji wynikających zazwyczaj z niewiedzy lub niskiego poczucia empatii w stosunku do osób z niepełnosprawnością. W czasie zajęć, między innymi dzięki ćwiczeniom i zabawom będziemy kształtowali postawy asertywne, empatię integrację oraz zdefiniujemy takie pojęcia jak: integracja, niepełnosprawność, dyskryminacja.

Poznanie i przyjęcie koncepcji pedagogiki integracyjnej i włączającej w naszej szkole, pozwala na indywidualne spojrzenie na każdego ucznia i uwzględnienie zasad udzielania specjalnego wsparcia edukacyjnego.

Celem integracji jest umożliwienie uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi prowadzenie normalnego życia i możliwie na tych samych zasadach jak innym członkom określonych grup społecznych.

Autor innowacji: p. Marzena Fabisiak